Jedwabne pościele – podaruj sobie odrobinę luksusu

Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w naszym życiu, tutaj relaksujemy się i śpimy. Jest naszą oazą spokoju, miejscem do czytania książek i zatapianiu się w marzeniach.

Urządzając sypialnie warto podarować sobie odrobinę luksusu np. wybierając odpowiednią pościel.

Warto rozważyć pościel jedwabną, która oprócz tego, że pięknie się prezentuje, posiada wiele walorów zdrowotnych. Jest produktem luksusowym, prezentującym się wyjątkowo elegancko w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. W ten sposób zapewnimy sobie zdrowy, komfortowy sen.

Najlepsze kołdry i pościele to te, które są wytworzone z naturalnych surowców. Pościele takie są idealne dla osób cierpiących na różne alergie, choroby układu oddechowego, skórne. Osoby dbające o higienę snu wybierają pościele jedwabne.

Trochę historii -na jedwabnym szlaku

Historia jedwabiu bezpośrednio łączy się z Chinami, obecnie państwo Środka jest największym producentem jedwabiu. Prawie 70% światowej produkcji pochodzi z jedwabnej przędzy.

W starożytności technologia produkcji jedwabiu była strzeżoną tajemnicą, której nie wolno było wyjawić.

W tym czasie eksport jedwabiu odbywał się za pomocą jedwabnego szlaku.

W 550 roku naszej ery receptura na jedwab została przemycona przez dwóch mnichów do Konstantynopola, w tym czasie Chiny utraciły monopol na jego wytwarzanie.

Jedwab używany był przede wszystkim na dworach królewskich, zdobił piękne suknie, wierzchnie okrycia monarchów oraz gorset. Również współcześnie wykorzystywany jest do produkcji pościeli, dywanów, koców, narzut, jest składnikiem kosmetyków, stosowany jest do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci oraz rzęs. Malarze wykorzystują jedwab do tworzenia obrazów.

Tkaniny jedwabne są produktem całkowicie naturalnym,w procesie uzyskiwania nie wykorzystuje się żadnych chemikaliów, ponieważ mogłyby być uszkodzone delikatne jedwabne nitki.

Do tej pory jedwab jest produktem luksusowym, po która sięgają różne osoby ceniące sobie wysoką jakość i piękny wygląd produktów.

Jedwab jest surowcem wysokogatunkowym.

W jaki sposób powstaje jedwabna tkanina?

Aby poznać proces powstawania jedwabiu, najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie co to właściwie jest jedwab? Jest to włókno pochodzenia zwierzęcego, jedwabne nici powstają z kokonów, które wytwarzane są przez gąsienice motyla. Gąsienica ta wytwarza jedwabną nić przez kilkanaście dni przed przepoczwarzeniem się w dorosłego owada-jedwabnika morwowego.

Hodowla jedwabników odbywa się wiosną przez około 2 miesiące.

Aby wyprodukować około kilograma czystego jedwabiu potrzebne jest około 4000 gąsienic jedwabników. Okazuje się, że z jednego kokonu można uzyskać nici o długości półtora kilometra do nawet 3 km.

Pozyskane kokony zanurza się w gorącej wodzie, znajdujące się koniec każdej nici jedwabnej, następnie zawijaj się tą nić na szpulę.

Takie włókno jest poddawane procesowi przędzenia, aby uzyskać jedwabną przędzę, surowiec do produkcji tkanin.

Wyjątkowe zalety jedwabiu

Jedwab jest jednym z najcieńszych włókien naturalnych, które ma specyficzną budowę. Posiada on bardzo wytrzymałą i elastyczną budowę białkową, która jest odporna na odkształcenia. Co ciekawe włókno jedwabne jest tak wytrzymały jak włókno stalowe podobnej grubości.

Jedwab znajduje zastosowanie w produkcji pościeli, dlatego ponieważ świetnie wpływa na stan skóry oraz włosów. Jedwabna tkanina pochłania promieniowanie ultrafioletowe, zawiera jony dodatnie i ujemne, dzięki czemu dość słabo się elektryzuje. Odstrasza również pasożyty.

Znajduje również zastosowanie w kosmetologii, chirurgii, czy nawet wyrobach dekoracyjnych.

Niezwykłe właściwości pościeli jedwabnej

Jedwab znajduje szerokie zastosowanie, przede wszystkim jednak jest popularnym surowce do produkcji pościeli.

Pościele jedwabne występują w różnorodnej gamie kolorystycznej.

Włókna jedwabiu są higroskopijne, mogą wchłonąć nawet do 30% wody, dzięki temu pościele jedwabne bardzo szybko schną.

Jedwab jest całkowicie naturalny, pozwala skórze oddychać.

Istotna jest jego hipoalergiczność. Oznacza to, że wywołanie przez nią alergii jest ograniczone do minimum.

Tak więc pościel ta dedykowana jest również alergikom. Tkanina jedwabna nie kumuluje kurzu oraz alergenów, roztoczy i pleśń, jest to materiał bardzo naturalny, przyjazny dla wrażliwej skóry.

Taką pościel powinny posiadać osoby uczulone na różne substancje, walczące z egzemą, czy uporczywym świętem skórę głowy. Spanie na poszewce jedwabnej niewątpliwie zmniejszy te dolegliwości.

Na skórze nie pojawiają się żadne zaczerwienienia oraz odgniecenia.

Jedwab charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością, dzięki czemu skóra może oddychać, oznacza to ciągłą wymianę powietrza między środowiskiem zewnętrznym a ciałem.

Również w chłodne dni taka pościel jest idealna, ponieważ jedwab zatrzymuje temperaturę ciała, nie powoduje nadmiernego ogrzewania.

Powierzchnie jedwabne wpływają na naszą urodę. Zawierają naturalne komórki albumin przyspieszające metabolizm skóry, jednocześnie spowalniają procesy starzenia.

Jedwab ma właściwości nawilżające, dzięki czemu włosy oraz skóra, które mają kontakt z taką powierzchnią są odpowiednio nawilżone podczas snu.

Okazuje się, że podczas snu włosy są podatne na zniszczenia, łamią się, dlatego ważny jest odpowiedni dobór pościeli. Poszewki jedwabne będą idealne na tego typu problemy, minimalizują one niszczenie włosów.


Istotne są również właściwości termoregulacyjne, pozwalające na utrzymanie optymalnej temperatury naszego ciała.

Jedwab dba o regenerację skóry oraz włosów.

Wynika to między innymi z jego składu. Jedwab zawiera białka serycynę i fibroinę, są one również zawarte w ludzkim organizmie.

Jeżeli chcemy zadbać o włosy szczególnie w nocy, warto zakupić poszewki na poduszki z jedwabiu. Ta delikatna i miękka powierzchnia zmniejsza ilość odgnieceń na skórze, które z czasem przekształcają się zmarszczki. Jedwabne poszewki nadają włosom blasku oraz niesamowicie je wygładzają. Co ciekawe włosy po nocy spędzonej na jedwabiu nie elektryzują się, nie plączą, nie są podatne na puszenie i elektryzowanie, łatwo jej rozczesywać, łatwo się układają i zachowują świeżość.

Idealnie wpływają również na delikatne włosy, które w kontakcie z jedwabiem mniej się niszczą i są szorstkie.

Na co trzeba uważać korzystając z tkanin jedwabnych

Tkaniny jedwabne są bardzo wytrzymałe, jednakże należy pamiętać, że jest to materiał delikatny, zwłaszcza przy praniu woda zwiększa jego podatność na działanie mechaniczne.

W przypadku pościeli jedwabny należy unikać tarcia, wykręcania, gwałtownych różnic temperatur oraz używania silnych środków piorących. Warto suszyć je w pozycji wiszącej, po lekkim uformowaniu.

Trzeba pamiętać również, że podczas intensywnego działania promieni słonecznych taka tkanina traci swój pierwotny kolor. Dużą zaletą pościeli jedwabnych jest to, iż nie trzeba ich prasować, materiał ten jest sprężysty przez co nie gniecie się szybko.

Pościel jedwabna szczególnie polecana jest również dla dzieci, przede wszystkim na właściwości antyalergiczne. Skóra dziecka jest szczególnie narażona na podrażnienia, choroby skórne. Jedwabna pościel zapewni złagodzenie dolegliwości, a także spokojny, zdrowy sen dziecka.

Piękna aranżacja sypialni

Oprócz wielu zalet zdrowotnych, pościel jedwabna jest praktyczna i bardzo elegancka, prezentuje się niezwykle estetycznie w sypialniach. Będzie stanowiła ona element luksusowy, który nada wnętrzu nowego charakteru.

Odpowiednio dopasowane poduszki do takiej pościeli dodadzą wnętrzu uroku i smaku. Jedwabna pościel może również świetnie sprawdzić się jako prezent.

Proponowane w sklepach pościele jedwabne posiadają gładką, bądź ozdobną powierzchnię. Występują w różnych barwach. Niektóre z nich posiadają bogate wzornictwao, które można dopasować do danego stylu wnętrza.